Měření plicního věku

Měření plicního věku

Zadýchávání většinou připisujeme špatné fyzické kondici. Co když je ale všechno jinak? Spěch, málo odpočinku, nezdravé stravování a přemíra stresu jsou vhodným prostředím pro rozvoj civilizačních chorob. Kromě vysokého krevního tlaku či cholesterolu, by se do naší pozornosti měly dostat také plicní choroby.

Plicní onemocnění jsou 2. nejčastější příčinou smrti v České republice. Lidé často podceňují příznaky nebo si jich nevšimnou. Nástup nemocí probíhá tradičně plíživým tempem a snížené kapacity plic si nemocní všímají až zpětně. Jen při brzkém zásahu a cílené léčbě lze fatálním následkům zabránit. Proto bychom měli svému dýchacímu ústrojí věnovat patřičnou pozornost a podstupovat pravidelnou kontrolu plic.

Prvním příznakem plicních chorob bývá právě zadýchávání. A to je hlavní důvod, proč nemoc zpočátku ani neodhalíme. Přičítáme ho na naší malé fyzické kondici, nadváhu nebo kouření. Pokud se ale k zadýchávání začnou přidávat další příznaky (například kašel), může jít o závažné onemocnění. Na vině bývají závažné plicní choroby.

Výskyt plicních chorob se zvyšuje

Patrně nejčastěji jsou naše potíže s dechem spojené s astmatem. To se nejčastěji projevuje kašlem, dušností (především v noci a časně nad ránem) a svíravým pocitem na hrudi. A ačkoli je astma nevyléčitelné, správnou léčbou lze jeho příznaky minimalizovat a někdy dokonce vymizí úplně.

Máte vy nebo někdo ve vašem okolí během tělesné aktivity potíže s dechem, jste kuřák, bývalý kuřák, nebo trpíte dlouhodobým kašlem? Mezi rizikové skupiny se dále řadí všichni starší 40 let, lidé, kteří přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými nebo automobilovými zplodinami i ti, kdo bydlí u rušných silnic a v aglomeracích.

Zjistěte, kolik let je vašim plicím

Důležitost prevence není nutné vysvětlovat. Zvláště bychom se jí měli věnovat právě v případech nemocí, které bezprostředně ohrožují náš život. Nechte si tedy ve vybraných lékárnách změřit plicní věk, který se nemusí shodovat s vaším věkem biologickým, a zjistěte, zda je vaše případné zadýchávání způsobeno pouze nedostatečnou fyzickou kondicí, či se za ním může skrývat nějaké onemocnění.

Samotné vyšetření je velmi rychlé a jednoduché. Není potřeba velké přípravy, je vhodné tři až čtyři hodiny před měřením nekouřit, nejíst těžká jídla a nesportovat.

Co je plicní věk?

Výše plicního věku napovídá mnohé o funkčnosti vašich plic. Pro určení jejich stáří slouží hodnota FEV1 neboli jednovteřinová vitální kapacita. Tu získáte pomocí speciálního plicního testu. Ovlivňují ji faktory jako:

- pohlaví
- tělesné proporce
- věk
- celková fyzická kondice

Abyste se o kapacitě a stáří vašich plic dozvěděli více, můžete si nechat přeměřit plicní věk prostřednictvím testu plic. Díky tomu během několika minut zjistíte, v jaké kondici jsou vaše plíce ve srovnání s plícemi zdravého člověka.

Jak často chodit na kontrolu plic?

Otázku, jak staré plíce máte, byste si měli nechat zodpovědět pravidelně alespoň jednou ročně. Proč? Faktorů ovlivňujících funkčnost těchto orgánů je mnoho a mnoho z nich můžete sami těžko ovlivnit. Několik let může vašim plicím přidat i pouhý dlouhodobý pobyt v průmyslových městech, kde je prašnost ovzduší přirozeně vyšší. Stejně tak vašemu zdraví neprospívá častý styk s kuřáky, a tudíž pasivní kouření. Nenechávejte své zdraví náhodě, jděte na kontrolu plicního dýchání.


 
 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider

Inventura 24.11.2023 - ZAVŘENO Těšíme se na vás opět 27.11.2023

---názvy---  

Lékárna

U Krále Jiřího   

E -rezervace Vašich léků 

vstu do systému ZDE

 

Lékárna Uhříněves

Lékárna U Krále Jiřího

Lékařský dům - Uhříněves

Nové Náměstí 1431/2

104 00, Praha - Uhříněves

E: ukralejiriho@seznam.cz

T: 267 710 831

Akceptace

Akceptujeme stravenky

Unišeky

Unišek FKSP

Unišek +

Benefit 

Sdílejte s námi

.

.

.

.

.

.